CHŁAPOWO to wymarzone miejsce dla ludzi, którzy doceniają spokój i kontakt z przyrodą. Ta wieś rybacka, usytuowana 3 km na zachód od miasta Władysławowo, na wysokim klifowym brzegu, pierwotnie nazywała się Klappow i zapis taki istniał od 1937 r. Do dnia dzisiejszego zachowało się tutaj kilka starych chałup o konstrukcji szkieletowej, zaś w centrum wsi znajduje się dziewiętnastowieczna przydrożna kapliczka.
Największą atrakcją jest prowadzący do plaży, malowniczy Wąwóz Chłapowski, zwany przez Kaszubów "Rudnikiem". Dolina Chłapowska to rezerwat zajmujący 24,83 ha powierzchni. Warto zatrzymać się tutaj i zejść 250 metrowym parowem do plaży. Spacerując malowniczą doliną możemy podziwiać piękno nienaruszonej przyrody oraz unikatowe okazy fauny i flory, takie jak rokitnik, dzwonek okrągłolistny, jałowiec, żarnowiec miotlasty, zdziczałe drzewka owocowe. Na całej długości wąwozu są wytyczone ścieżki z pięknie wkomponowanymi ławeczkami, kładkami, poręczami i schodkami ułatwiającymi spacer, zaś przepiękny widok klifowego brzegu, zwieńczonego latarnią w Rozewiu, będzie nagrodą za trud wędrówki.
Na plaży stoją łodzie tutejszych rybaków, którzy wierni tradycji swych przodków, nadal łowią w przybrzeżnych wodach Bałtyku.
Chłapowo jest rodzinną miejscowością kaszubskiego pisarza Augustyna Necla, twórcy między innymi: "Krwawego sztormu", "Kutrów o czerwonych żaglach", "Sagi o szwedzkiej chëczy". Jego dziełem są także "Maszopi", "W pogoni za ławicami" oraz szkice historyczne "Nie rzucim ziemi".
Ziemia w okolicach Chłapowa kryje różne skarby. Począwszy od połowy XIX wieku natrafiano we wsi na groby skrzynkowe kultury wschodniopomorskiej. Cmentarzysko chłapowskie pochodzi z wczesnego okresu żelaza (650 - 400 lat p.n.e.). Wydobyto z niego m.in. popielnice, naczynia z gliny, szklane paciorki, ozdoby z bursztynu i wyroby z brązu. Innym bogactwem tej tajemniczej ziemi są złoża soli potasowej nadającej się jako nawóz dla rolnictwa. Zalega ona na powierzchni 9 km2.
W okolicach Chłapowa, na stromym klifowym brzegu panują doskonałe warunki do uprawiania paralotniarstwa.