Chałupy
Chałupy - dawna osada rybacka zwana kiedyś Budziszewem oraz Ceynową (od popularnych nazwisk rybaków tu zamieszkujących). Pierwsza wzmianka o Budziszewie pojawiła się 1678 r., o Ceynowie w 1772 r. Nazwa Chałupy stała się oficjalną nazwą wsi w 1920 r., chociaż nazwa Ceynowa utrzymywała się jeszcze do 1928 roku. Miejscowość ta słynie z głębokich tradycji rybackich. Już od ponad 25 lat pod koniec lipca odbywa się wielki festyn pod nazwą "Kaszëbszczie bôt pod żôglame" (Kaszubskie łodzie pod żaglami), w czasie którego podziwiać można regaty starych łodzi, tzw. pomaranek, łodzi wiosłowych, żaglowych i pychowych, zapoznać się ze starym rzemiosłem rybackim oraz skosztować specjałów kuchni kaszubskiej. Odległość z Chłapowa do Chałup wynosi 10 km.
Jakie atrakcje warto tu zobaczyć? PLAŻACzysta, szeroka i spokojna plaża od dawna przyciągała rzesze turystów. W okolicach ulicy Bosmańskiej wytyczono strzeżone kąpielisko. Dodatkowo, co ucieszy wczasowiczów, plaża nie należny do zbyt tłumnych.
PORTW Chałupach, na wschodnich obrzeżach miejscowości, od strony zatoki Puckiej znajduje się Port Chałupy. To przystań z drewnianymi pomostami umożliwiająca cumowanie jednostek o zanurzeniu do 1,2 metra. Port oferuje także wypożyczalnię tradycyjnych drewnianych łodzi żaglowych, wiosłowych i motorowych, a także rowerów wodnych. Można stąd wypłynąć na wycieczkę po zatoce, a także skorzystać z oferty wędkowania z łodzi.
TRASY ROWEROWEPrzez cały Półwysep Helski przebiega ścieżka rowerowa. Trasa rowerowa rozpoczyna się w Pucku, wiedzie do Władysławowa a potem przez miejscowości półwyspu: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata aż po Hel. Długość trasy to około 45 kilometrów. Pokonując trasę można korzystać z kąpieli morskich, zbytnio nie zbaczając ze ścieżki rowerowej - szerokość Mierzei Helskiej to (poza obszarem Jastarni i miasta hel) nie przekracza 500 m.
Ostatnia aktualizacja - sierpień 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.chlapowo.net.pl nie odpowiada.